GRAŻYNA MIRKOWSKA - ALGORYTMY i STRUKTURY DANYCH


Krótka informacja o kursie

Tematem wykładu są algorytmy, sposoby ich projektowania i konstruowania, metody analizy kosztów algorytmów i metody ich weryfikacji.


Cele kursu

Celem wykładu jest zapoznanie studentów z metodami konstrukcji algorytmów, metodami analizy ich kosztów oraz analizy poprawności. Zostaną przedstawione algorytmy rozwiązywania takich problemów jak wyszukiwanie, sortowanie, przechowywanie danych. Będzie też mowa o specyfikacji i implementacji podstawowych struktur danych takich jak stosy, kolejki, kolejki priorytetowe, słowniki, drzewa. Zastosowanie tych struktur będzie zilustrowane na licznych przykładach. Będzie też mowa o tym co można, a czego nie można zrobić przy pomocy komputera.


Wymagania

Przedmiot ma charakter podstawowy. Do zrozumienia treści wykładu niezbędna jest znajomość elementów matematyki dyskretnej, elementów analizy matematycznej i algebry oraz programowania w zakresie podstawowym.


Organizacja studiowania

  1. Wykłady są dostępne w postaci elektronicznej w internetowym systemie edukacyjnym PJWSTK (EDU). W każdym wykładzie znajduje się kilka prostych pytań i zadań z załączonymi odpowiedziami. Radzimy jednak zawsze najpierw samodzielnie odpowiedzieć na pytanie, a dopiero potem sprawdzić odpowiedź. Do każdego wykładu został dołączony zbiór zadań do samodzielnego rozwiązywania.
  2. Zadania domowe są umieszczone w folderze "Zadania". Co tygodzień każdy student powinien nadesłać rozwiązania jednego z zaproponowanych zadań domowych. Rozwiązania, przygotowane w formacie MSWord, powinny zostać umieszczone w przewidzianym terminie w folderze "Folder Zadań". Za poprawne rozwiązanie zadania można otrzymać maksymalnie 5 punktów.
  3. Stopień przyswojenia materiału zawartego w wykładzie będzie weryfikowany przy pomocy testów (1 na tydzień) w systemie edukacyjnym PJWSTK- Testy2. Każdy test musi zostać wykonany w przewidzianym dla niego terminie i czasie. Każdy zaliczony test, to maksymalnie 5 zdobytych punktów.
  4. Studenci mogą korzystać z konsultacji za pomocą poczty elektronicznej, chata i forum dyskusyjnego w systemie EDU.
  5. Sprawdzenie wiedzy na zakończenie wykładu odbywać się będzie w gmachu PJWSTK.
  6. Zajęcia prowadzą: Grażyna Mirkowska [email protected] i Paweł Rembelski [email protected].

Kryteria zaliczeń
  1. Warunkiem koniecznym przystąpienia do egzaminu końcowego jest zdobycie co najmniej połowy punktów z zadań domowych (maksimum wynosi 15*5 punktów) oraz co najmniej połowy punktów z testów (maksimum wynosi 15*5 punktów).
  2. Maksymalna liczba punktów do zdobycia na egzaminie wynosi 40, z czego 20 jest koniecznym minimum do zaliczenia ćwiczeń i egzaminu. Osoby, które nie uzyskają tego minimum nie będą miały zaliczonych ćwiczeń.
  3. Ocena z ćwiczeń zależy od liczby punktów uzyskanych z testów i z zadań domowych:

    <70
     ®
    ndst
    70-84
     ® dst
    84-98
     ® dst+
    98-112
     ® dobry
    115-126
     ® dobry+
    126-140
     ® b.dobry


  4. Ocena z przedmiotu zależy od liczby punktów uzyskanych na egzaminie końcowym i będzie wystawiona na podstawie następującej formuły:

    < 20    ® ndst
    20-24    ® dost
    24-28    ® dost+
    28-32    ® dobry
    32-36    ® dobry+
    36-40    ® bardzo dobry

Podręczniki podstawowe

Literatura uzupełniająca