Tablice
 

Zadanie 41 (1p)

Napisać program, który pobiera z linii wywołania 10 argumentów o postaci liczb rzeczywistych i wyprowadza na konsolę ilość argumentów większych niż 0. Program wypisuje odpowiedni komunikat, jeśli liczba argumentów jest inna niż 10. 


Zadanie 42
(2p)

Napisać program, który pobiera z linii wywołania 10 argumentów, umieszcza je we własnej tablicy łańcuchów tekstowych i wypisuje na konsolę ich konkatenację oraz  największy i najmniejszy element tablicy (stosujemy porządek leksykograficzny).

Pomoc: Do porównania dwóch łańcuchów tekstowych można skorzystać z  metody compareTo() z klasy String (zob. dokumentację Java):
s1.compareTo(s2) zwraca:
    *    
liczbę ujemną, jeżeli łańcuch tekstowy s1 znajduje, według porządku leksykograficznego, przed łańcuchem tekstowym s2;
    *    
liczbę dodatnią, jeżeli s1 znajduje, według porządku leksykograficznym, po s2;
    *     0
, jeśli s1 i s2  są takie same.
Np.
"ala".compareTo("ale") < 0, "2".compareTo("11") > 0, "java".compareTo("ja"+"va") = 0.


Zadanie 43
(3p)

W głównym programie zainicjować tablicę 10 elementową liczbami całkowitymi. Napisać oraz testować następujące metody:

    *     void parzyste(int[] tab), która zwraca liczby parzyste z podanej tablicy tab,
    *     void nieParzyste(int[] tab), która zwraca liczby nieparzyste z podanej tablicy tab,
    *     int sumaNieparzystych(int[] tab), która zwraca sumę liczb o indeksach nieparzystych z tablicy tab.


Zadanie 44 (3p)

Napisać program, który wprowadza z okienek dialogowych elementy tablicy dwuwymiarowej 3x3 typu int  i wypisuje na konsolę:
    *    sumę, iloczyn, element najmniejszy i element największy tej tablicy,
    *    sumę tych początkowych elementów wszystkich wierszy tablicy, które poprzedzają element nie-dodatni.
 

Zadanie 45 (4p)

Zaprojektować i testować klasę Wektor3W reprezentującą wektory trójwymiarowe i podstawowe operacje na nich: wyświelanie składowych wektora, ustawienie wartości składowych, dodawanie dwóch wektorów, odejmowanie dwóch wektorów, mnożenie wektora przez liczbę, iloczyn skalarny 2 wektorów, sprawdzanie czy dwa wektory są równe, sprawdzanie czy dany wektor jest dłuższy niż drugi. Każdy wektor powinien mieć swój unikalny numer (np. zaczynając od 1).

Dodatkowo, stworzyć tablicę 10 wektorów klasy Wektor3W, zainicjować ich współrzędne losowymi liczbami oraz podać najdłuższy i najkrótszy wektor.


Kolekcje

Zadanie 46
(3p)
('Dynamiczne" sortowanie
kolekcji argumentów tekstowych)

Kolejny argument tekstowy dostarcza się do kolekcji za pośrednictwem okienka dialogowego. Po dodawaniu kolejnego argumentu do kolekcji, program wyprowadza jej zawartość, posortowaną według porządku leksykograficznego, na konsolę. Wyjście z programu następuje po naciśnięciu przycisku "Cancel". Działanie programu mogłoby wyglądać następująco:

aaa
[aaa]
aca
[aaa,aca]
abc
[aaa,abc,aca]
c
[aaa,abc,aca,c]
b
[aaa,abc,aca,b,c]
...

Zadanie 47 (4p)

Napisać program, który wczytuje napisy podawane przez użytkownika (dopóki nie zrezygnuje on z ich wprowadzania), a następnie podaje liczbę wystąpień wszystkich wprowadzonych napisów. Np. po wprowadzeniu napisów Aaa, Bbb, Aaa, Ccc, Aaa, Bbb powinniśmy otrzymać raport: Aaa 3, Bbb 2, Ccc 1.